  • AD5123BCPZ10-RL7
AD5123BCPZ10-RL7
advertisement
Manufacturer No:
AD5123BCPZ10-RL7
HK JDW NO:
84-AD5123BCPZ10-RL7
Package:
16-WFQFN Exposed Pad, CSP
Datasheet:
AD5123BCPZ10-RL7
Description:
16 Terminations16 Pin AD5123 Digital PotentiometersI2C
Purchasing and Inquiry
AD5123BCPZ10-RL7 Overview
Package 16-WFQFN Exposed Pad, CSP contains it.At Non-Volatile, this pentometer is stored for the first time.This digital potentiometer contains 4 embedded circuits.For securing digital analogics, it is available in the Cut Tape (CT) package.For this pentometer, there are 128 taps that protect against overcurrent.Digital potentiometer is designed for terminations of 16.In the digi devices, there are 16 pins.The mount should be done in the direction of Surface Mount.It is possible to supply 2.3V~5.5V ±2.25V~2.75V volts to the potentionmeter.This digital potentiometer is used to detect temperature in the -40°C~125°C range.The flow can be limited by 10kOhm.In the AD5123 family, pentometer belongs.The mount is Surface Mount.This potentiameter gets 16 pins on it.This digital variable resistor can be used to find Selectable Address.In a 5.5V supply voltage, potentiometers conduct.In order for it to function properly, the supply current must be operated at 700nA.The maximum supply current can be set to 5.5μA.Data transfers are limited to 3MHz bandwidth.With a dual supply voltage of 2.75V, you can conduct this pentometer.Up to 2.25V, dual supply voltage ensures stable power.
AD5123BCPZ10-RL7 Features
Available in 16-WFQFN Exposed Pad, CSP package
4 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
16 pins
Operate supply voltage at the range of 5.5V
AD5123BCPZ10-RL7 Applications
There are a lot of Analog Devices Inc. AD5123BCPZ10-RL7 Digital Potentiometers applications.
  • Power supply
  • Programmable computer
  • Optic fiber network
  • Used as variable resistor
  • Programmable I to V converter
  • PC
  • Used as voltage divider
  • Noise-free volume controller
  • Programmable voltage regulator
  • Modern office equipment
Step5Bar-code shipping tag
AD5123BCPZ10-RL7
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 2 weeks ago)
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
  • Package / Case
    16-WFQFN Exposed Pad, CSP
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Tolerance
    ±8%
  • Feature
    Selectable Address
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Temperature Coefficient
    35 ppm/°C
  • Resistance
    10kOhm
  • Voltage - Supply
    2.3V~5.5V ±2.25V~2.75V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Base Part Number
    AD5123
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5.5V
  • Interface
    I2C
  • Number of Circuits
    4
  • Operating Supply Current
    700nA
  • Nominal Supply Current
    Non-Volatile
  • Max Supply Current
    5.5μA
  • Taper
    Linear
  • Max Dual Supply Voltage
    2.75V
  • -3db Bandwidth
    3MHz
  • Min Dual Supply Voltage
    2.25V
  • Dual Supply Voltage
    2.5V