  • AD5144ABRUZ10-RL7
AD5144ABRUZ10-RL7
advertisement
Manufacturer No:
AD5144ABRUZ10-RL7
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
HK JDW NO:
84-AD5144ABRUZ10-RL7
Package:
20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
AD5144ABRUZ10-RL7
Description:
20 Terminations2.5V 20 Pin AD5144 Digital PotentiometersI2C256 Positions
Purchasing and Inquiry
AD5144ABRUZ10-RL7 Overview
This file is contained in a package of 20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width).The pentometer is stored from Non-Volatile.The digital potentiometer embeds 4 circuits.It is accessible in the Tape & Reel (TR) package to secure the digital analogic.To protect this pentometer from overcurrent, there are 256 taps.A 256 position is contained in pentometer.There are 20 terminations on this digital potentiometer.You will find here 1 functions for your reference.The total resistance of the speed potentiometers will be 100000Ohm as shown.Performance is delivered by 2.5V power.The digi devices show 20 pins.It is recommended to mount in the way of Surface Mount.It is capable of supplying a voltage of 2.3V~5.5V ±2.25V~2.75V volts.This digital potentiometers operate temperature at the range of -40°C~125°C.Limiting the flow with 10kOhm is possible.Pentometer is a member of AD5144 family.A mount of Surface Mount is used for digital potentiometer.20 pins are available on this potentiameter.With this digital variable resistor, you can find Selectable Address.A supply voltage of 5.5V conducts the potentiometer.It has the following additional features: REST RESISTOR VALUES IS 10000OHM AND CONTROL INTERFACE IS INCREMENT/DECREMENTIf the supply current is operated in the range of 700nA or higher, it will provide its performance.Data transfers are limited to 3MHz bandwidth.With a dual supply voltage of 2.75V, you can conduct this pentometer.In order to ensure stability, pentometer runs dual supply voltage up to 2.25V volts.
AD5144ABRUZ10-RL7 Features
Available in 20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
4 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
20 pins
Operate supply voltage at the range of 5.5V
AD5144ABRUZ10-RL7 Applications
There are a lot of Analog Devices Inc. AD5144ABRUZ10-RL7 Digital Potentiometers applications.
  • Adjust VCOM settings
  • Programmable I to V converter
  • Programmable computer
  • Audio Volume control
  • Programmable power supplies
  • Low power system
  • Brightness of monitors
  • Stereo
  • Audio devices with up to 90dB dynamic range
  • Automatic detection of equipment
Step5Bar-code shipping tag
AD5144ABRUZ10-RL7
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Number of Pins
    20
  • Weight
    190.990737mg
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Tolerance
    ±8%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Selectable Address
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    20
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    35 ppm/°C
  • Resistance
    10kOhm
  • Number of Positions
    256
  • Additional Feature
    REST RESISTOR VALUES IS 10000OHM AND CONTROL INTERFACE IS INCREMENT/DECREMENT
  • Voltage - Supply
    2.3V~5.5V ±2.25V~2.75V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    2.5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    AD5144
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5.5V
  • Configuration
    Potentiometer
  • Interface
    I2C
  • Number of Circuits
    4
  • Operating Supply Current
    700nA
  • Nominal Supply Current
    700nA
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Bandwidth
    3 kHz
  • Taper
    Linear
  • Max Dual Supply Voltage
    2.75V
  • -3db Bandwidth
    3MHz
  • Min Dual Supply Voltage
    2.25V
  • Dual Supply Voltage
    2.5V
  • Negative Supply Voltage-Nom
  • Number of Taps
    256
  • Total Resistance
    100000Ohm
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    55
  • Height Seated (Max)
    1.2mm
  • Length
    6.5mm