  • AD5160BRJZ100-R2
AD5160BRJZ100-R2
advertisement
Manufacturer No:
AD5160BRJZ100-R2
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
HK JDW NO:
84-AD5160BRJZ100-R2
Package:
SOT-23-8
Datasheet:
AD5160BRJZ100-R2
Description:
8 Terminations3V 8 Pin AD5160 Digital PotentiometersSPI256 Positions
Purchasing and Inquiry
AD5160BRJZ100-R2 Overview
Package SOT-23-8 contains it.Volatile starts the process of storing this pentometer.For securing digital analogics, it is available in the Tape & Reel (TR) package.A 256 tap protects this pentometer from overcurrents.A 256 position is contained in pentometer.It is designed 8 terminations.In this programmable potentiometer, you will find 1 functions.As shown, the total resistance of the speed potentiometers will be 100000Ohm.It operates on 3V and is powered by it.In the digi devices, there are 8 pins.Mounting in Surface Mount is recommended.The potentionmeter can supply 2.7V~5.5V voltage.This digital potentiometers operate temperature at the range of -40°C~125°C.There is a possibility of limiting the flow by 100kOhm.A member of the family AD5160 pentometer belongs to.The Surface Mount mounts digital potentiometer.There are 8 pins on this potentiameter.The potentiometer conducts in a supply voltage of 5.5V.A voltage of 3/5V can be delivered by it.If the supply current is operated in the range of 3μA or higher, it will provide its performance.Data transfer bandwidth is 1.2MHz.1 elements are present in digital analogic.
AD5160BRJZ100-R2 Features
Available in SOT-23-8 package
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
8 pins
Operate supply voltage at the range of 5.5V
AD5160BRJZ100-R2 Applications
There are a lot of Analog Devices Inc. AD5160BRJZ100-R2 Digital Potentiometers applications.
  • Bias adjustment circuits
  • Modern office equipment
  • Refrigerator
  • Calibration instrumentation
  • Used as voltage divider
  • DAC
  • Power supply
  • Power calibration
  • Programmable computer
  • Audio devices with up to 90dB dynamic range
Step5Bar-code shipping tag
AD5160BRJZ100-R2
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOT-23-8
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Tolerance
    ±15%
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    45 ppm/°C
  • Resistance
    100kOhm
  • Number of Positions
    256
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    AD5160
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5.5V
  • Number of Elements
    1
  • Power Supplies
    3/5V
  • Configuration
    Potentiometer
  • Interface
    SPI
  • Operating Supply Current
    3μA
  • Nominal Supply Current
    3μA
  • Memory Type
    Volatile
  • Bandwidth
    0.04 kHz
  • Taper
    Linear
  • -3db Bandwidth
    1.2MHz
  • Number of Taps
    256
  • Total Resistance
    100000Ohm
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    50
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    3V
  • Height
    1.15mm
  • Length
    2.9mm
  • Width
    1.6mm