  • AD5170BRMZ10-RL7
AD5170BRMZ10-RL7
advertisement
Manufacturer No:
AD5170BRMZ10-RL7
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
HK JDW NO:
84-AD5170BRMZ10-RL7
Package:
10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Datasheet:
AD5170BRMZ10-RL7
Description:
10 Terminations3V 10 Pin AD5170 Digital PotentiometersI2C256 Positions
Purchasing and Inquiry
AD5170BRMZ10-RL7 Overview
The file is contained in 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width) packages.As of OTP, this pentometer has been stored.This digital potentiometer contains 1 embedded circuits.To secure the digital analogic, it can be accessed in the Tape & Reel (TR) package.During overcurrent, this pentometer features 256 taps.Positions 256 make up this pentometer.As a result, digital potentiometer has been designed to terminate at 10.To provide you with some reference, this programmable potentiometer includes 1 functions.Based on the picture, the total resistance of the speed potentiometers is 10000Ohm.The performance of this product is a result of 3V.The digi devices show 10 pins.The way to mount is Surface Mount.There is 2.7V~5.5V voltage limit on the potentionmeter.This digital potentiometer is used to detect temperature in the -40°C~125°C range.There is a possibility of limiting the flow by 10kOhm.In the AD5170 family, pentometer belongs.Mounted to Surface Mount is digital potentiometer.The potentiameter has 10 pins.Selectable Address can be found when using this digital variable resistor.The potentiometer conducts in a supply voltage of 5.5V.A voltage of 3/5V can be delivered by it.Here are the additional features of this digital potentiometer: IT CAN ALSO OPERATE FROM A 5V NOMINAL SUPPLYIn order to perform at its best, the supply current needs to be operated at 3.5μA.A maximum supply current of 3.5μA can be handled by digital potentiometer.When the current is 3.5μA, potentiameter consumes quiescent current.Data can be transferred using 4.8MHz bandwidth.
AD5170BRMZ10-RL7 Features
Available in 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width) package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
10 pins
Operate supply voltage at the range of 5.5V
Quiescent Current at 3.5μA
AD5170BRMZ10-RL7 Applications
There are a lot of Analog Devices Inc. AD5170BRMZ10-RL7 Digital Potentiometers applications.
  • DAC
  • Modern office equipment
  • Motor control
  • Speakers
  • Sensor auto referencing circuits
  • Analogue circuit
  • DC/DC conversion circuit
  • Industrial control circuits
  • Medical equipment
  • Household appliances
Step5Bar-code shipping tag
AD5170BRMZ10-RL7
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 4 weeks ago)
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    10
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Selectable Address
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    10
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    35 ppm/°C
  • Resistance
    10kOhm
  • Number of Positions
    256
  • Additional Feature
    IT CAN ALSO OPERATE FROM A 5V NOMINAL SUPPLY
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    AD5170
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    5.5V
  • Power Supplies
    3/5V
  • Configuration
    Potentiometer
    1
  • Operating Supply Current
    3.5μA
  • Nominal Supply Current
    3.5μA
  • Memory Type
    OTP
  • Max Supply Current
  • Quiescent Current
  • Bandwidth
    0.6 kHz
  • Taper
    Linear
  • -3db Bandwidth
    4.8MHz
  • Number of Taps
    256
  • Total Resistance
    10000Ohm
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    160
  • Length
    3mm