  • AD5233BRUZ10-R7
AD5233BRUZ10-R7
advertisement
Manufacturer No:
AD5233BRUZ10-R7
HK JDW NO:
84-AD5233BRUZ10-R7
Package:
24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
AD5233BRUZ10-R7
Description:
24 Terminations5V 24 Pin AD5233 Digital PotentiometersSPI64 Positions
Purchasing and Inquiry
AD5233BRUZ10-R7 Overview
This file is contained in a package of 24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width).At Non-Volatile, this pentometer is stored for the first time.This digital potentiometer has 4 embedded circuits.To secure the digital analogic, it is accessible in the Tape & Reel (TR) package.For this pentometer, there are 64 taps that protect against overcurrent.The number of positions is 64.The terminations are set at 24.In this programmable potentiometer, you will find 4 functions.It is shown that, as a result, the speed potentiometers will have a total resistance of 10000Ohm.Performance is delivered by 5V power.The digi devices displays 24 pins.The mount should be done in the direction of Surface Mount.potentionmeters that can supply 2.7V~5.5V ±2.5V~2.75V volts are available.This digital potentiometer operates at 0°C.Flow can be restricted using 10kOhm.The AD5233 family contains pentometer.Surface Mount mounts digital potentiometer.The potentiameter has a total of 24 pins.Cascade Pin can be found using this digital variable resistor.The potentiameter is capable of delivering voltage at +-2.5/3/5V.To deliver its performance, the supply current need to be operated at the range of 3.5μA.Maximum supply current is 3.5μA.3.5μA consumes quiescent current.Data can be transferred using 630 kHz bandwidth.Conduct this pentometer with the max dual supply voltage of 2.75V.With dual supply voltage up to 2.25V, pentometer ensures stable power.
AD5233BRUZ10-R7 Features
Available in 24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
4 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~85°C
24 pins
Quiescent Current at 3.5μA
AD5233BRUZ10-R7 Applications
There are a lot of Analog Devices Inc. AD5233BRUZ10-R7 Digital Potentiometers applications.
  • Programmable computer
  • Low power system
  • Hi-Fi devices with up to 90dB dynamic range
  • LEDs
  • Automatic gain control
  • Adjusting the LCD Display
  • Noise-free volume controller
  • Audio devices with up to 90dB dynamic range
  • Modern office equipment
  • Audio level control
Step5Bar-code shipping tag
AD5233BRUZ10-R7
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
  • Contact Plating
    Tin
  • Package / Case
    24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Number of Pins
    24
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Tolerance
    -40% +20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Cascade Pin
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    24
  • Temperature Coefficient
    600 ppm/°C
  • Resistance
    10kOhm
  • Number of Positions
    64
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.5V ±2.5V~2.75V
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    4
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Base Part Number
    AD5233
    Not Qualified
  • Power Supplies
    +-2.5/3/5V
  • Number of Circuits
    4
  • Operating Supply Current
    3.5μA
  • Nominal Supply Current
    Non-Volatile
  • Max Supply Current
  • Quiescent Current
  • Bandwidth
    0.63 kHz
  • Max Dual Supply Voltage
    2.75V
  • -3db Bandwidth
    630 kHz
  • Min Dual Supply Voltage
    2.25V
  • Dual Supply Voltage
    2.5V
  • Number of Taps
    64
  • Total Resistance
    10000Ohm
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    15
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5V
  • Height Seated (Max)
    1.2mm
  • Length
    7.8mm