  • AD5243BRM2.5-RL7
AD5243BRM2.5-RL7
advertisement
Manufacturer No:
AD5243BRM2.5-RL7
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
HK JDW NO:
84-AD5243BRM2.5-RL7
Package:
Datasheet:
AD5243BRM2.5-RL7
Description:
10 Terminations3V 10 Pin Digital Potentiometers256 PositionsMin 2.7V VMax 5.5V V
Purchasing and Inquiry
AD5243BRM2.5-RL7 Overview
At Volatile, this pentometer is stored for the first time.In this digital potentiometer, there are 2 embedded circuits.Tape & Reel package contains the access code to secure the digital potentiometer.A 256 position is contained in pentometer.This termination is designed for 10.For your reference, this programmable potentiometer contains 2 functions.As shown, the speed potentiometers's resistance will be 2500Ohm.It operates on 3V and is powered by it.In the digi devices, 10 pins can be seen.A flow limit of 2.5kOhm can be applied.By Surface Mount, digital potentiometer is mounted.It can be classified as a DIGITAL POTENTIOMETER converter.The potentiameter is able to deliver voltage at 3/5V.Having the maximum setting 125°C ensures stable operation of the digital resistor.To maintain reliability, it operates at a minimum working temperature of -40°C.Among its additional features are the following: IT ALSO OPERATES AT 5 V SUPPLYA family of pentometer is Digital Potentiometers.A maximum supply voltage of 5.5V can be handled by it.If the supply voltage is set to 2.7V, the electronic potentiometer can operate.Even at 400kHz frequencies, it can maintain a high degree of accuracy.Maximum supply current is 3.5μA.At 3.5μA, potentiameter consumes quiescent current.
AD5243BRM2.5-RL7 Features
2 Circuits
Quiescent Current at 3.5μA
AD5243BRM2.5-RL7 Applications
There are a lot of Analog Devices, Inc. AD5243BRM2.5-RL7 Digital Potentiometers applications.
  • Testing equipment
  • Programmable computer
  • Used as voltage divider
  • Contrast control of monitors
  • Speakers
  • Medical equipment
  • Joysticks
  • Matching Linear Impedance
  • Programmable I to V converter
  • Bias adjustment circuits
Step5Bar-code shipping tag
AD5243BRM2.5-RL7
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
    10
  • JESD-30 Code
    S-PDSO-G10
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Power Supplies
    3/5V
  • Temperature Grade
    AUTOMOTIVE
  • Number of Circuits
    2
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    2.7V
  • Memory Type
    Volatile
  • Max Supply Current
    3.5μA
  • Quiescent Current
    3.5μA
  • Converter Type
    DIGITAL POTENTIOMETER
  • Bandwidth
    4.8 kHz
  • Total Resistance
    2500Ohm
  • Height Seated (Max)
    1.1mm
  • Length
    3mm
  • Width
    3mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Contact Plating
    Lead, Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Packaging
    Tape & Reel
  • JESD-609 Code
    e0
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1
  • Number of Terminations
    10
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    35 ppm/°C
  • Resistance
    2.5kOhm
  • Number of Positions
    256
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn85Pb15)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Additional Feature
    IT ALSO OPERATES AT 5 V SUPPLY
  • Subcategory
    Digital Potentiometers
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Number of Functions
    2
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    400kHz