  • AD5245BRJZ100-RL7
AD5245BRJZ100-RL7
advertisement
Manufacturer No:
AD5245BRJZ100-RL7
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
HK JDW NO:
84-AD5245BRJZ100-RL7
Package:
SOT-23-8
Datasheet:
AD5245BRJZ100-RL7
Description:
8 Terminations3V 8 Pin AD5245 Digital PotentiometersI2C256 Positions
Purchasing and Inquiry
AD5245BRJZ100-RL7 Overview
It is contained in SOT-23-8 pacakge.By Volatile, this pentometer begins to be stored.The digital potentiometer has 1 embedded circuits.To secure the digital analogic, it can be accessed in the Tape & Reel (TR) package.To protect the overcurrent of this digital potentiometer, 256 taps are provided.There are 256 positions in pentometer.As a result, digital potentiometer has been designed to terminate at 8.In this programmable potentiometer, you will find 1 functions.The speed potentiometers have a total resistance of 100000Ohm.To deliver its performance, it is powered by 3V.The digi devices has 8 pins.Surface Mount is the recommended mount direction.It can supply voltages up to 2.7V~5.5V.This digital potentiometer operates at 0°C.100kOhm can limit the flow.AD5245 is a family member.A mount of Surface Mount is used for digital potentiometer.There are 8 pins on this potentiameter.It is possible to find Selectable Address using this digital variable resistor.Potentiometers conduct when the supply voltage is 5.5V.At 3/5V, it can deliver voltage.In order to perform at its best, the supply current needs to be operated at 3μA.Despite its 400kHz frequency, it can maintain high accuracy.The maximum supply current can be set to 3μA.As long as 3μA is set, potentiameter consumes quiescent current.Data transfer bandwidth is 1.2MHz.
AD5245BRJZ100-RL7 Features
Available in SOT-23-8 package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
8 pins
Operate supply voltage at the range of 5.5V
Quiescent Current at 3μA
AD5245BRJZ100-RL7 Applications
There are a lot of Analog Devices Inc. AD5245BRJZ100-RL7 Digital Potentiometers applications.
  • Programmable voltage regulator
  • Brightness of monitors
  • Industrial control
  • Audio level control
  • Used as variable resistor
  • Sensor auto referencing circuits
  • Automotive electronics
  • Automatic gain control
  • Automatic detection of equipment
  • Used as voltage divider
Step5Bar-code shipping tag
AD5245BRJZ100-RL7
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Quiescent Current
    3μA
  • Bandwidth
    0.04 kHz
  • Taper
    Linear
  • -3db Bandwidth
    1.2MHz
  • Number of Taps
    256
  • Total Resistance
    100000Ohm
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    50
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    3V
  • Length
    2.9mm
  • Radiation Hardening
    No
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago)
  • Contact Plating
    Gold
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOT-23-8
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Tolerance
    ±30%
  • JESD-609 Code
    e4
  • Feature
    Selectable Address
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    45 ppm/°C
  • Resistance
    100kOhm
  • Number of Positions
    256
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Frequency
    400kHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    AD5245
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5.5V