  • AD5247BKS10-R2
AD5247BKS10-R2
advertisement
Manufacturer No:
AD5247BKS10-R2
HK JDW NO:
84-AD5247BKS10-R2
Package:
6-TSSOP, SC-88, SOT-363
Datasheet:
AD5247BKS10-R2
Description:
6 Terminations3V 6 Pin AD5247 Digital PotentiometersI2C128 Positions
Purchasing and Inquiry
AD5247BKS10-R2 Overview
A package containing it contains 6-TSSOP, SC-88, SOT-363.The storage of this pentometer begins at Volatile.This digital potentiometer includes 1 embedded circuits.The digital analogic is secured using this package Cut Tape (CT).In this pentometer, there are 128 taps to prevent overcurrent.Positions 128 make up this pentometer.The terminations are 6.To provide you with some reference, this programmable potentiometer includes 1 functions.The speed potentiometers will have a total resistance of 10000Ohm.The performance of 3V is provided by 3V.A 6 pin can be seen in the digi devices.You should mount in the way of Surface Mount.It is capable of supplying a voltage of 2.7V~5.5V volts.A digital potentiometer has a temperature range of -40°C~125°C.10kOhm can limit the flow.AD5247 family member.Mounted to Surface Mount is digital potentiometer.Digital potentiometer has 6 pins.Its type of converter can be classify by DIGITAL POTENTIOMETER.There is a possibility of delivering voltage at 3/5V.Here are some additional features of this digital potentiometer: IT CAN ALSO OPERATE FROM A 5V NOMINAL SUPPLYThe pentometer is from Digital Potentiometers family.Despite its 400kHz frequency, it can maintain high accuracy.There is 3μA quiescent current consumed by potentiameter at 3μA.
AD5247BKS10-R2 Features
Available in 6-TSSOP, SC-88, SOT-363 package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
6 pins
Quiescent Current at 3μA
AD5247BKS10-R2 Applications
There are a lot of Analog Devices Inc. AD5247BKS10-R2 Digital Potentiometers applications.
  • Voltage control
  • Programmable voltage regulator
  • DAC
  • DC/DC conversion circuit
  • Automated caliberation
  • Programmable power supplies
  • Adjustable current control
  • Medical equipment
  • Speakers
  • Replaces mechanical potentiometers
Step5Bar-code shipping tag
AD5247BKS10-R2
  • Package / Case
    6-TSSOP, SC-88, SOT-363
  • Number of Pins
    6
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Number of Terminations
    6
  • Temperature Coefficient
    45 ppm/°C
  • Resistance
    10kOhm
  • Number of Positions
    128
  • Additional Feature
    IT CAN ALSO OPERATE FROM A 5V NOMINAL SUPPLY
  • Subcategory
    Digital Potentiometers
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.5V
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3V
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Frequency
    400kHz
  • Base Part Number
    AD5247
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Configuration
    Rheostat
  • Number of Circuits
    1
  • Quiescent Current
    3μA
  • Converter Type
    DIGITAL POTENTIOMETER
  • Bandwidth
    0.6 kHz
  • Number of Taps
    128
  • Total Resistance
    10000Ohm
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    75
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    3V
  • Length
    2mm