  • AD5247BKSZ100-RL7
AD5247BKSZ100-RL7
advertisement
Manufacturer No:
AD5247BKSZ100-RL7
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
HK JDW NO:
84-AD5247BKSZ100-RL7
Package:
6-TSSOP, SC-88, SOT-363
Datasheet:
AD5247BKSZ100-RL7
Description:
6 Terminations3V 6 Pin AD5247 Digital PotentiometersI2C128 Positions
Purchasing and Inquiry
AD5247BKSZ100-RL7 Overview
Package 6-TSSOP, SC-88, SOT-363 contains it.By Volatile, this pentometer begins to be stored.This digital potentiometer has 1 embedded circuits.It is accessible in the Tape & Reel (TR) package to secure the digital analogic.This pentometer is protected from overcurrent by 128 taps.Pentometer consists of 128 positions.There are 6 terminations on this digital potentiometer.You can refer to 1 functions in this programmable potentiometer.The total resistance of the speed potentiometers will be 100000Ohm as shown.For its performance, it uses 3V.The digi devices has 6 pins.The mounting direction should be Surface Mount.There is 2.7V~5.5V voltage limit on the potentionmeter.The temperature range of this digital potentiometer is -40°C~125°C.A flow limit of 100kOhm can be applied.AD5247 family member.Digital potentiometer is mounted by Surface Mount.6 pins are available on this potentiameter.Converter type DIGITAL POTENTIOMETER can be used to classify it.The potentiometer conducts in a supply voltage of 5.5V.The potentiameter is able to deliver voltage at 3/5V.It has the following additional features: ALSO OPERATES AT 5V SUPPLYDigital Potentiometers family pentometer are used.This electronic potentiometer needs to operate at 3μA supply current in order to deliver its performance.Despite its 400kHz frequency, it can maintain high accuracy.A maximum supply current of 3μA can be handled by digital potentiometer.Quiescent current is consumed at 3μA.In order to transfer data, there is 1.2MHz bandwidth available.
AD5247BKSZ100-RL7 Features
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
6 pins
Operate supply voltage at the range of 5.5V
Quiescent Current at 3μA
AD5247BKSZ100-RL7 Applications
There are a lot of Analog Devices Inc. AD5247BKSZ100-RL7 Digital Potentiometers applications.
  • Programmable power supplies
  • Automatic detection of equipment
  • Healthcare Products
  • Adjust VCOM settings
  • Wheatstone bridges
  • Medical equipment
  • Speakers
  • Communication device
  • Motor control
  • Automated caliberation
Step5Bar-code shipping tag
AD5247BKSZ100-RL7
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
  • Contact Plating
    Gold
  • Mount
    6-TSSOP, SC-88, SOT-363
  • Number of Pins
    6
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
    6
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    35 ppm/°C
  • Resistance
    100kOhm
  • Additional Feature
    ALSO OPERATES AT 5V SUPPLY
  • Subcategory
    Digital Potentiometers
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.5V
  • Supply Voltage
    3V
  • Frequency
    400kHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    AD5247
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5.5V
  • Power Supplies
    3/5V
    1
  • Operating Supply Current
    3μA
  • Nominal Supply Current
    3μA
  • Memory Type
    Volatile
  • Max Supply Current
  • Quiescent Current
  • Bandwidth
    0.04 kHz
  • Taper
    Linear
  • -3db Bandwidth
    1.2MHz
  • Total Resistance
    100000Ohm
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    75
  • Temperature Coefficient (Typ)
    45ppm/°C
  • Length
    2mm