  • AD5247BKSZ50-RL7
AD5247BKSZ50-RL7
advertisement
Manufacturer No:
AD5247BKSZ50-RL7
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
HK JDW NO:
84-AD5247BKSZ50-RL7
Package:
6-TSSOP, SC-88, SOT-363
Datasheet:
AD5247BKSZ50-RL7
Description:
6 Terminations3V 6 Pin AD5247 Digital PotentiometersI2C128 Positions
Purchasing and Inquiry
AD5247BKSZ50-RL7 Overview
The package contains 6-TSSOP, SC-88, SOT-363 files.Volatile marks the beginning of the storage process for this pentometer.This digital potentiometer includes 1 embedded circuits.For securing digital analogics, it is available in the Tape & Reel (TR) package.To protect this pentometer from overcurrent, there are 128 taps.Pentometer consists of 128 positions.The terminations are 6.1 functions are included in this programmable potentiometer for your reference.It is shown that, as a result, the speed potentiometers will have a total resistance of 50000Ohm.It is powered by 3V to deliver its perfomance.6 pins can be seen in The digi devices.The way to mount is Surface Mount.It is capable of supplying a voltage of 2.7V~5.5V volts.A digital potentiometer has a temperature range of -40°C~125°C.The flow can be limited by 50kOhm.Pentometer is a member of AD5247 family.The mount is Surface Mount.Digital potentiometer has 6 pins.A converter of this type can be categorized as DIGITAL POTENTIOMETER.The potentiometer conducts in a supply voltage of 5.5V.A voltage of 3/5V can be delivered by it.Please take note of the following additional features of this digital potentiometer: ALSO OPERATES AT 5V SUPPLYThere are pentometer in the Digital Potentiometers family.The supply current needs to be operated in the range of 3μA.With 400kHz, it is capable of maintaining high accuracy.There is a maximum limdigital potentiometer of 3μA in terms of supply current.Potentiameter consumes quiescent current at 3μA.The bandwidth to transfer data is 1.2MHz.
AD5247BKSZ50-RL7 Features
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
6 pins
Operate supply voltage at the range of 5.5V
Quiescent Current at 3μA
AD5247BKSZ50-RL7 Applications
There are a lot of Analog Devices Inc. AD5247BKSZ50-RL7 Digital Potentiometers applications.
  • Brightness of monitors
  • Matching Linear Impedance
  • Refrigerator
  • Adjust VCOM settings
  • Low power system
  • Speakers
  • Industrial control
  • Audio devices with up to 90dB dynamic range
  • Audio level control
  • Used as voltage divider
Step5Bar-code shipping tag
AD5247BKSZ50-RL7
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
  • Contact Plating
    Gold
  • Mount
    6-TSSOP, SC-88, SOT-363
  • Number of Pins
    6
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
    6
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    45 ppm/°C
  • Resistance
    50kOhm
  • Additional Feature
    ALSO OPERATES AT 5V SUPPLY
  • Subcategory
    Digital Potentiometers
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.5V
  • Supply Voltage
    3V
  • Frequency
    400kHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    AD5247
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    5.5V
  • Power Supplies
    3/5V
    1
  • Operating Supply Current
    3μA
  • Nominal Supply Current
    3μA
  • Memory Type
    Volatile
  • Max Supply Current
  • Quiescent Current
  • Bandwidth
    0.1 kHz
  • Taper
    Linear
  • -3db Bandwidth
    1.2MHz
  • Total Resistance
    50000Ohm
  • Length
    2mm