  • AD5292BRUZ-20
AD5292BRUZ-20
advertisement
Manufacturer No:
AD5292BRUZ-20
HK JDW NO:
84-AD5292BRUZ-20
Package:
14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
AD5292BRUZ-20
Description:
14 Terminations15V 14 Pin AD5292 Digital PotentiometersSPI
Purchasing and Inquiry
AD5292BRUZ-20 Description
AD5292BRUZ-20 Features
  • Single-channel, 256-/1024-position resolution
  • 20 kΩ, 50 kΩ, and 100 kΩ nominal resistance
  • Maximum ±1% nominal resistor tolerance error (resistor performance mode)
  • 20-times programmable wiper memory
  • Rheostat mode temperature coefficient: 35 ppm/°C
  • Voltage divider temperature coefficient: 5 ppm/°C
  • +9 V to +33 V single-supply operation
  • ±9 V to ±16.5 V dual-supply operation
  • SPI-compatible serial interface
  • Wiper setting readback
  • Power-on refreshed from 20-TP memory
AD5292BRUZ-20 Applications
  • Mechanical potentiometer replacement
  • Instrumentation: gain and offset adjustment
  • Programmable voltage-to-current conversion
  • Programmable filters, delays, and time constants
  • Programmable power supply
  • Low-resolution DAC replacement
  • Sensor calibration
Step5Bar-code shipping tag
AD5292BRUZ-20
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago)
  • Package / Case
    14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Tube
  • Tolerance
    ±1%
  • Temperature Coefficient
    35 ppm/°C
  • Resistance
    20kOhm
  • Voltage - Supply
    9V~33V ±9V~16.5V
  • Supply Voltage
    15V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Base Part Number
    AD5292
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    15V
  • Operating Supply Current
    2μA
  • Nominal Supply Current
    2μA
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Max Supply Current
    100nA
  • Bandwidth
    0.52 kHz
  • Max Dual Supply Voltage
    16.5V
  • -3db Bandwidth
    520 kHz
  • Min Dual Supply Voltage
    9V
  • Dual Supply Voltage
    15V
  • Negative Supply Voltage-Nom
  • Number of Taps
    1024
  • Total Resistance
    20000Ohm
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    60
  • Height
    1.2mm
  • Length
    5.1mm
  • Width
    4.5mm