  • ADSP-21160MKBZ-80
ADSP-21160MKBZ-80
advertisement
Manufacturer No:
ADSP-21160MKBZ-80
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
HK JDW NO:
84-ADSP-21160MKBZ-80
Package:
400-BBGA
Datasheet:
ADSP-21160MKBZ-80
Description:
Copper, Silver, Tin 2.53.3V 4MB CPLD SHARC? Series ADSP-21160 400 Pin 80MHz 2.5V 400-BBGA
Purchasing and Inquiry
ADSP-21160MKBZ-80 Overview
It is a type of electronic component available in package 400-BBGA.The packaging way is Tray.Due to its Floating Point membership, it is ideal for a wide range of applications.In order to mount it, it must be in the direction of Surface Mount.By operating the device at the temperature of 0°C~85°C TC, a normal operation is ensured.It refers to the analog voltage range of 3.30V that may be input or output.The SHARC? series includes this digital signal processor.For its use, it has 400 terminations.2.5V is the supply voltage.Pins are available on the 400 component.In its configuration, it contains 400 pins.Many related parts can be identified by using the ADSP-21160 part number as a base.In order for the device to operate at the frequency of 80MHz, it has been designed specifically.Using Surface Mount as a mounting method, it is mounted.On the basis of its specific characteristics, this device can be classified as a Digital Signal Processors device.The minimum voltage supplied to this device is as low as 2.37V.Devices like this can be powered by voltages up to 3.47V.Using 2.63V as the supply voltage, it operates.Its memory can store 4MB data.2.53.3V electric power powers it.Timers and counters that measure time and count external events are also called 1 timers and counters.The processor core uses the architecture of the SHARC processor.It adopts EPROM as its memory type.There are 32 information stored in the device.
ADSP-21160MKBZ-80 Features
Supplied in the 400-BBGA package
Operating supply voltage of 2.63V
1 timers/counters
ADSP-21160MKBZ-80 Applications
There are a lot of Analog Devices Inc. ADSP-21160MKBZ-80 DSP applications.
  • Streaming videos
  • Telephone conversations
  • Computer vision technology
  • TVs
  • Other sensor array processing
  • Instrument modeling
  • Sonar
  • MP3 audio player
  • Infinite impulse response filters
  • Monitoring equipment
Step5Bar-code shipping tag
ADSP-21160MKBZ-80
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 2 days ago)
  • Contact Plating
    Copper, Silver, Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    400-BBGA
  • Number of Pins
    400
  • Operating Temperature
    0°C~85°C TC
  • Packaging
    Tray
  • Series
    SHARC®
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    400
  • Type
    Floating Point
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Subcategory
    Digital Signal Processors
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    2.5V
  • Frequency
    80MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    ADSP-21160
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    2.63V
  • Power Supplies
    2.53.3V
  • Interface
    Host Interface, Link Port, Serial Port
  • Max Supply Voltage
    3.47V
  • Min Supply Voltage
    2.37V
  • Memory Size
    4MB
  • RAM Size
    512kB
  • Memory Type
    EPROM
  • Number of Bits
    32
  • Bit Size
    32
  • Data Bus Width
    32b
  • Number of Timers/Counters
    1
  • Core Architecture
    SHARC
  • Boundary Scan
    YES
  • Low Power Mode
    YES
  • Voltage - I/O
    3.30V
  • Barrel Shifter
  • Internal Bus Architecture
    MULTIPLE
  • Non-Volatile Memory
    External
  • Voltage - Core
    2.50V
  • Height
    1.89mm
  • Length
    27.2mm
  • Width
    27.2mm