  • ADSP-21161NCCAZ100
ADSP-21161NCCAZ100
advertisement
Manufacturer No:
ADSP-21161NCCAZ100
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
HK JDW NO:
84-ADSP-21161NCCAZ100
Package:
225-BGA, CSPBGA
Description:
1mm Copper, Silver, Tin 1.83.3V 1MB CPLD SHARC? Series ADSP-21161 225 Pin 100MHz 1.8V 225-BGA, CSPBGA
Purchasing and Inquiry
ADSP-21161NCCAZ100 Overview
It is a type of electronic component available in package 225-BGA, CSPBGA.Tray packaging is provided for it.As a member of Floating Point, it is ideally suitable for a wide range of applications.There is a mounting point for it along the direction of Surface Mount.As long as it is operated at the temperature of -40°C~105°C TC, it will operate normally.It refers to the analog voltage range of 3.30V that may be input or output.This digital signal processor is included into the SHARC? series.The 225 terminations are used for its uses.This device is powered by 1.8V's supply voltage.In this component, there are pins for 225.In its configuration, it contains 225 pins.With its base part number ADSP-21161, it is possible to identify a number of related parts.In order for the device to operate at the frequency of 100MHz, it has been designed specifically.Surface Mount is the method of mounting it.This device can be classified into the subcategory Digital Signal Processors based on its specific characteristics.This device operates at a voltage as low as 1.71V.This device can be powered by 3.47V voltages.1.89V is the supply voltage for this device.Its memory can store 1MB data.The electric power supply is 1.83.3V.The architecture of this processor core is SHARC.
ADSP-21161NCCAZ100 Features
Supplied in the 225-BGA, CSPBGA package
Operating supply voltage of 1.89V
ADSP-21161NCCAZ100 Applications
There are a lot of Analog Devices Inc. ADSP-21161NCCAZ100 DSP applications.
  • Audio
  • Machinery and equipment
  • Remote sensing image processing technology
  • Speech processing and recognition
  • Encoding/broadcast
  • Audio signal
  • Digital camera
  • Digital communications
  • Radar
  • Boats
Step5Bar-code shipping tag
ADSP-21161NCCAZ100
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 6 days ago)
  • Contact Plating
    Copper, Silver, Tin
  • Mount
  • Package / Case
    225-BGA, CSPBGA
  • Number of Pins
    225
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C TC
  • JESD-609 Code
    e1
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    225
  • ECCN Code
    3A991.A.2
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn96.5Ag3.0Cu0.5)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Digital Signal Processors
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Frequency
    100MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    ADSP-21161
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    1.89V
  • Power Supplies
    1.83.3V
  • Interface
    Host Interface, Link Port, Serial Port
  • Max Supply Voltage
    3.47V
  • Min Supply Voltage
    1.71V
  • Memory Size
    1MB
  • RAM Size
    128kB
  • Supply Current-Max
    965mA
  • Bit Size
    32
  • Data Bus Width
    32b
  • Address Bus Width
    24
  • Core Architecture
    NO
  • RAM (words)
    32768
  • Voltage - I/O
    3.30V
  • Voltage - Core
    1.80V
  • Height Seated (Max)
    1.85mm
  • Length
    17mm