  • ADSP-21364BBCZ-1AA
ADSP-21364BBCZ-1AA
advertisement
Manufacturer No:
ADSP-21364BBCZ-1AA
HK JDW NO:
84-ADSP-21364BBCZ-1AA
Package:
136-LFBGA, CSPBGA
Description:
0.8mm Copper, Silver, Tin 512kB CPLD SHARC? Series ADSP-21364 136 Pin 333MHz 1.2V 136-LFBGA, CSPBGA
Purchasing and Inquiry
ADSP-21364BBCZ-1AA Overview
An electronic component available in package 136-LFBGA, CSPBGA.Packaging is provided in the form of Tray.Floating Point members are well suited for a wide range of applications.There is a mounting point for it along the direction of Surface Mount.By operating the device at the temperature of -40°C~85°C TA, a normal operation is ensured.The analog voltage range of 3.30V refers to the input or output voltage.The SHARC? series incorporates this digital signal processor.In order to use it, it has 136 terminations.It is supplied with voltage by 1.2V.136 components have pins.An overview of its configuration can be found in the section on 136 pins.The base part number ADSP-21364 allows identification of a wide range of related parts.This device is designed specifically to operate at frequency 333MHz.In order to mount it, it utiliSurface Mountes the Surface Mount method.The characteristics of this device allow it to be placed in the subcategory of Digital Signal Processors.It is possible to supply as low a voltage as 1.14V to this device.3.47V is the maximum voltage that can be supplied to this device.A supply voltage of 1.26V is required for its operation.Data can be stored in this device's memory in 512kB format.Timer/counters with a 3-axis measure time and count external events.This processor core adopts the architecture of SHARC.Device features 16 I/Os.SRAM is the type of memory it uses.To communicate over short distances, this embedded system uses 2 SPI channels.
ADSP-21364BBCZ-1AA Features
Supplied in the 136-LFBGA, CSPBGA package
Operating supply voltage of 1.26V
3 timers/counters
16 I/Os
ADSP-21364BBCZ-1AA Applications
There are a lot of Analog Devices Inc. ADSP-21364BBCZ-1AA DSP applications.
  • Speech processing and recognition
  • Audio
  • Seismology
  • Vibration signal processing
  • MP3 audio player
  • Image signal processing
  • Sonar
  • Monitoring equipment
  • Remote sensing image processing technology
  • Telephone conversations
Step5Bar-code shipping tag
ADSP-21364BBCZ-1AA
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
  • Contact Plating
    Copper, Silver, Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    136-LFBGA, CSPBGA
  • Number of Pins
    136
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Series
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
    Floating Point
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Supply Voltage
    1.2V
  • Terminal Pitch
    0.8mm
  • Frequency
    333MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    ADSP-21364
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    1.26V
  • Interface
    DAI, SPI
  • Max Supply Voltage
    3.47V
  • Min Supply Voltage
    1.14V
    384kB
  • Memory Type
    SRAM
    3
  • Address Bus Width
    NO
  • Voltage - I/O
    3.30V
  • Max Junction Temperature (Tj)
    125°C
    MULTIPLE
  • Non-Volatile Memory
    ROM (512kB)
  • Ambient Temperature Range High
    85°C
  • Voltage - Core
    1.20V
  • Number of SPI Channels
    2
  • Height
    1.7mm