  • ADSP-21364KBCZ-1AA
ADSP-21364KBCZ-1AA
advertisement
Manufacturer No:
ADSP-21364KBCZ-1AA
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
HK JDW NO:
84-ADSP-21364KBCZ-1AA
Package:
136-LFBGA, CSPBGA
Description:
0.8mm 512kB CPLD SHARC? Series ADSP-21364 136 Pin 333MHz 1.2V 136-LFBGA, CSPBGA
Purchasing and Inquiry
ADSP-21364KBCZ-1AA Overview
The 136-LFBGA, CSPBGA package contains these electronic components.Tray is the packaging method provided.As a member of Floating Point, it is ideally suitable for a wide range of applications.The mounting is carried out in the direction of Surface Mount.Operating at the temperature of 0°C~70°C TA ensures its normal operation.The digital voltage range of 3.30V refers to the voltage that can be input or output.SHARC? series digital signal processors contain this digital signal processor.In terms of its uses, it has 136 terminations.It works with a voltage of 1.2V as a supply voltage.There are 136 component pins.The configuration of this board includes 136 pins.Many related parts can be identified by using the ADSP-21364 part number as a base.This device is designed specifically to operate at frequency 333MHz.Mounting is accomplished using Surface Mount.The device can be classified as part of the Digital Signal Processors subcategory based on its specific characteristics.This device can be powered by voltages as low as 1.14V.It is capable of receiving a maximum voltage of 3.47V.1.26V is the supply voltage for this device.512kB data can be stored in the memory of this device.The 6 UART channels support asynchronous serial communication in which data formats and transmission speeds are configurable.Timer/counters for measuring and counting external events are called 3 timers or counters.Using SHARC architecture, this processor core operates.The device has 16 I/Os.The memory type it uses is ROM.The short-distance communication of this embedded system is performed over 2 SPI channels.
ADSP-21364KBCZ-1AA Features
Supplied in the 136-LFBGA, CSPBGA package
Operating supply voltage of 1.26V
3 timers/counters
16 I/Os
ADSP-21364KBCZ-1AA Applications
There are a lot of Analog Devices Inc. ADSP-21364KBCZ-1AA DSP applications.
  • Image compression
  • Biomedical engineering
  • Automobile electronic gadgets
  • Radio detection and rangin systems
  • Streaming music
  • Airplanes
  • Digital communications
  • Compression of videos
  • Speech processing
  • Voice recognition
Step5Bar-code shipping tag
ADSP-21364KBCZ-1AA
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    136-LFBGA, CSPBGA
  • Number of Pins
    136
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Series
    SHARC®
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    136
  • Type
    Floating Point
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Subcategory
    Digital Signal Processors
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    1.2V
  • Terminal Pitch
    0.8mm
  • Frequency
    333MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    ADSP-21364
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    1.26V
  • Interface
    DAI, SPI
  • Max Supply Voltage
    3.47V
  • Min Supply Voltage
    1.14V
  • Memory Size
    512kB
  • Number of I/O
    16
  • RAM Size
    384kB
  • Memory Type
    ROM
  • Bit Size
    32
  • Data Bus Width
    32b
  • Number of Timers/Counters
    3
  • Core Architecture
    SHARC
  • Boundary Scan
    YES
  • Low Power Mode
    NO
  • Voltage - I/O
    3.30V
  • Number of UART Channels
    6
  • Barrel Shifter
    YES
  • Internal Bus Architecture
    MULTIPLE
  • Non-Volatile Memory
    ROM (512kB)
  • Voltage - Core
    1.20V
  • Number of SPI Channels
    2
  • Height
    1.31mm
  • Length
    12.1mm
  • Width
    12.1mm