  • ADSP-2191MBCAZ-140
ADSP-2191MBCAZ-140
advertisement
Manufacturer No:
ADSP-2191MBCAZ-140
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
HK JDW NO:
84-ADSP-2191MBCAZ-140
Package:
144-LFBGA
Description:
0.8mm CPLD ADSP-21xx Series ADSP-2191 144 Pin 140MHz 2.5V 144-LFBGA
Purchasing and Inquiry
ADSP-2191MBCAZ-140 Overview
It is a type of electronic component available in package 144-LFBGA.The packaging way is Tray.The fact that it belongs to the Fixed Point family means that it can be applied to a wide range of applications.The device is attached in a way that faces Surface Mount.If it is operating at the temperature of -40°C~85°C TA, then it will be operating normally.As the name implies, the analog voltage range of 3.00V 3.30V refers to the voltage that can be inserted or removed.There are several digital signal processors in the ADSP-21xx series, including this one.The terminations for its uses are 144.2.5V is the supply voltage.Pins are located on the 144 component.In its configuration, there are 144 pins.Based on its base part number of ADSP-2191, many ralated parts can be found.The device is specifically designed to operate at the frequency of 140MHz.As a mounting method, it uses Surface Mount.As a result of its specific characteristics, this device can be classified under the Digital Signal Processors subcategory.In order to power this device, a voltage as low as 2.37V needs to be supplied.The maximum voltage supplied to this device amounts to 3.6V.This device is powered by 2.5V's supply voltage.Timer/counters for measuring and counting external events are called 3 timers or counters.The device stores 16 pieces of information.
ADSP-2191MBCAZ-140 Features
Supplied in the 144-LFBGA package
Operating supply voltage of 2.5V
3 timers/counters
ADSP-2191MBCAZ-140 Applications
There are a lot of Analog Devices Inc. ADSP-2191MBCAZ-140 DSP applications.
  • Telephone conversations
  • Radio detection and rangin systems
  • Compression of videos
  • Digital image processing
  • Electronic information engineering
  • Computers and laptop
  • Infrared
  • Other sensor array processing
  • Streaming music
  • Speech signal processing
Step5Bar-code shipping tag
ADSP-2191MBCAZ-140
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
  • Mount
  • Package / Case
    144-LFBGA
  • Number of Pins
    144
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Series
    ADSP-21xx
  • JESD-609 Code
    e1
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    144
  • Type
    Fixed Point
  • Terminal Finish
    TIN SILVER COPPER
  • Subcategory
    Digital Signal Processors
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    2.5V
  • Terminal Pitch
    0.8mm
  • Frequency
    140MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    ADSP-2191
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    2.5V
  • Interface
    Host Interface, SPI, SSP, UART
  • Max Supply Voltage
    3.6V
  • Min Supply Voltage
    2.37V
  • RAM Size
    160kB
  • Number of Bits
    16
  • Bit Size
    16
  • Data Bus Width
    16b
  • Number of Timers/Counters
    3
  • Address Bus Width
    22
  • Voltage - I/O
    3.00V 3.30V
  • Non-Volatile Memory
    External
  • Voltage - Core
    2.50V
  • Height Seated (Max)
    1.7mm
  • Length
    10mm