  • ADSP-2191MKCAZ-160
ADSP-2191MKCAZ-160
advertisement
Manufacturer No:
ADSP-2191MKCAZ-160
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
HK JDW NO:
84-ADSP-2191MKCAZ-160
Package:
144-LFBGA
Description:
0.8mm CPLD ADSP-21xx Series ADSP-2191 144 Pin 160MHz 2.5V 144-LFBGA
Purchasing and Inquiry
ADSP-2191MKCAZ-160 Overview
This is an electronic component with a 144-LFBGA package.Tray packaging is provided for it.In addition to meeting a wide range of requirements, it is a member of Fixed Point.It is mounted in the way of Surface Mount.As long as it is operated at the temperature of 0°C~70°C TA, it will operate normally.3.00V 3.30V refers to the range of analog voltages that can be input or output.Digital signal processors such as this one are included in the ADSP-21xx series.In order to use it, it has 144 terminations.It works with a voltage of 2.5V as a supply voltage.Pins are located on the 144 component.In its configuration, 144 pins can be found.It is possible to identify numerous related parts using the base part number ADSP-2191.The device is specifically designed to operate at the frequency of 160MHz.In order to mount it, it utiliSurface Mountes the Surface Mount method.In order to power this device, a voltage as low as 2.37V needs to be supplied.A maximum voltage of 3.6V can be provided to this device.It operates with the supply voltage of 2.5V.1 UART channels are configured for asynchronous serial communication in which the data format and transmission speeds are configurable.Counting external events and measuring time are done by 3 timers/counters.Memory type RAM is used by it.Data is stored in the device in 16 formats.2 SPI channels are used for short-distance communication in this embedded system.
ADSP-2191MKCAZ-160 Features
Supplied in the 144-LFBGA package
Operating supply voltage of 2.5V
3 timers/counters
ADSP-2191MKCAZ-160 Applications
There are a lot of Analog Devices Inc. ADSP-2191MKCAZ-160 DSP applications.
  • Computers and laptop
  • Automatic analysis system of EEG or ECG
  • Statistical signal processing
  • Dam design
  • Spectral density estimation
  • Machinery and equipment
  • Receivers
  • Biomedical engineering
  • Signal processing for telecommunications
  • Automobiles
Step5Bar-code shipping tag
ADSP-2191MKCAZ-160
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 3 months ago)
  • Mount
  • Package / Case
    144-LFBGA
  • Number of Pins
    144
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    2.5V
  • Terminal Pitch
    0.8mm
  • Frequency
    160MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    ADSP-2191
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    2.5V
  • Interface
    Host Interface, SPI, SSP, UART
  • Max Supply Voltage
    3.6V
  • Min Supply Voltage
    2.37V
  • RAM Size
    160kB
  • Memory Type
    RAM
  • Number of Bits
    16
  • Data Bus Width
    16b
  • Number of Timers/Counters
    3
  • Voltage - I/O
    3.00V 3.30V
  • Number of UART Channels
    1
  • Non-Volatile Memory
    External
  • Voltage - Core
    2.50V
  • Number of SPI Channels
    2
  • Height
    850μm
  • Length
    10mm
  • Width
    10mm