  • ADSP-BF531SBSTZ400
ADSP-BF531SBSTZ400
advertisement
Manufacturer No:
ADSP-BF531SBSTZ400
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
HK JDW NO:
84-ADSP-BF531SBSTZ400
Package:
176-LQFP
Description:
0.5mm Tin 52kB CPLD Blackfin? Series ADSP-BF531 176 Pin 400MHz 1.2V 176-LQFP
Purchasing and Inquiry
ADSP-BF531SBSTZ400 Description
ADSP-BF531SBSTZ400 Features
  • 1.8 V, 2.5 V, and 3.3 V compliant I/O
  • Up to 600 MHz high performance Blackfin processor
  • Advanced debug, trace, and performance monitoring
  • 0.85 V to 1.30 V core VDD with on-chip voltage regulation
  • 160-ball CSP_BGA, 169-ball PBGA, and 176-lead LQFP packages
  • Two 16-bit MACs, two 40-bit ALUs, four 8-bit video ALUs, 40-bit shifter
  • RISC-like register and instruction model for ease of programming and compiler-friendly support
ADSP-BF531SBSTZ400 Applications
  • Automotive
  • Enterprise systems
  • Communications equipment
Step5Bar-code shipping tag
ADSP-BF531SBSTZ400
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Barrel Shifter
    YES
  • Internal Bus Architecture
    MULTIPLE
  • Non-Volatile Memory
    ROM (1kB)
  • Voltage - Core
    1.20V
  • Height
    1.4mm
  • Length
    24mm
  • Width
    24mm
  • Radiation Hardening
    No
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 2 weeks ago)
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    176-LQFP
  • Number of Pins
    176
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Series
    Blackfin®
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    176
  • Type
    Fixed Point
  • Additional Feature
    ALSO REQUIRES 3V OR 3.3V SUPPLY
  • Subcategory
    Microprocessors
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    1.2V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    400MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    ADSP-BF531
  • Pin Count
  • Interface
    SPI, SSP, UART
  • Max Supply Voltage
    3.6V
  • Min Supply Voltage
    800mV
  • Memory Size
    52kB
  • RAM Size
    16kB
  • Memory Type
    ROM, SRAM
  • Number of Bits
    16
  • Bit Size
    32
  • Data Bus Width
    16b
  • Number of Timers/Counters
    4
  • Core Architecture
    Blackfin
  • Boundary Scan
    YES
  • Low Power Mode
  • Voltage - I/O
    3.30V