  • APXJ200ARA151MF80G
APXJ200ARA151MF80G
advertisement
Manufacturer No:
APXJ200ARA151MF80G
HK JDW NO:
856-APXJ200ARA151MF80G
Package:
Radial, Can - SMD
Description:
NPCAP™-PXJ Series 150μF Aluminum Polymer Capacitors ±20% Radial, Can - SMD Surface Mount Tape & Reel (TR)
Purchasing and Inquiry
The capacitance can run at the range of 150μF.
±20% are used to determine the tolerance of this capacitor. It is contained in a package of Radial, Can - SMD. This capacitor is accessible in the Tape & Reel (TR) packaging. It belongs to NPCAP™-PXJ series. This part is mounted in the way of Surface Mount. The type of the APXJ200ARA151MF80G capacitor can be classified as Polymer. It is suitable for the component connected in General Purpose. This device operates temperature at the range of -55°C~105°C. United Chemi-Con APXJ200ARA151MF80G APXJ200ARA151MF80G Capacitor APXJ200ARA151MF80G Capacitor. Voltage - Rated often has values of 20V.
NPCAP™-PXJ Series
Capacitance: 150μF
Tolerance: ±20%
Package / Case: Radial, Can - SMD
Packaging: Tape & Reel (TR)
Works Operating Temperature: -55°C~105°C
There are great quantities of applications of APXJ200ARA151MF80G Aluminum Polymer Capacitors.
  • DC/DC, DC/AC, and AC/AC converters
  • UPS Buffering
  • DC Buffering
  • Flashtube Ignition
  • Spot Welding
  • Bypassing Noise Filtering
  • DC Link
  • PFC
  • Lighting Ballast
  • Signal decoupling & power bypass
Step5Bar-code shipping tag
APXJ200ARA151MF80G
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - SMD
  • Surface Mount Land Size
    0.260Lx0.260W 6.60mmx6.60mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2016
  • Series
    NPCAP™-PXJ
  • Size / Dimension
    0.248Dia 6.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Polymer
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    20V
  • Capacitance
    150μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    18mOhm
  • Lifetime @ Temp
    15000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current @ Low Frequency
    189.5mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    3.79A @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.315 8.00mm