  • ATMEGA16-16AU
ATMEGA16-16AU
advertisement
Manufacturer No:
ATMEGA16-16AU
HK JDW NO:
536-ATMEGA16-16AU
Package:
44-TQFP
Datasheet:
ATMEGA16-16AU
Description:
16KB 8K x 16 FLASH AVR 8-Bit Microcontroller AVR® ATmega Series ATMEGA16 44 Pin 16MHz 5V 44-TQFP
Purchasing and Inquiry
ATMEGA16-16AU Overview
The package has a 44-TQFP shape. In total, it has 32 inputs and outputs. Using the Mounting Type Surface Mount, the MCU is mounted on PCB. This Microcontroller is based on the 8-Bit core. This program has a type of memory called FLASH for this MCU's program memory. Temperatures within -40°C~85°C TA range are measured by this Microcontroller. The electrical component that you are looking at belongs to the AVR® ATmega series of components. Microcontroller has abundant program memory size of 16KB 8K x 16. There is a AVR Core Processor inside MCU that provides this device with its power. ICs for MICROCONTROLLER, RISC uPs/uCs/peripheral parts. During the manufacturing process, 44 terminations were applied to the IC chip. 8-bits are used in Microcontroller. There is a 5V volt supply output on the chip. Currently, MCU chip has NO DMA channels. 16kB memory size belongs to the Chip part. Alternatives can be found by searching through the base part number ATMEGA16 to find them. At a frequency of 16MHz, Microcontroller can operate efficiently. There are a total of YES channels in the device. Located on the chip are 44 pins. There are 3 timers/counters in this device. The ADC channel count on this device totals up to 8 channels.
ATMEGA16-16AU Features
44-TQFP package
Mounting type of Surface Mount
Microcontrollers subcategory
ATMEGA16-16AU Applications
There are a lot of Microchip Technology ATMEGA16-16AU Microcontroller applications.
  • Digital cameras
  • Microwave ovens
  • Hard drives
  • Glucose monitoring systems
  • Hearing aids
  • Smartphones
  • Keyboards
  • Oil and gas
  • Paper shredders
  • Traditional industrial transformation
Step5Bar-code shipping tag
ATMEGA16-16AU
    Select All
  • Supply Voltage
    5V
  • Frequency
    16MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    ATMEGA16
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Power Supplies
    5V
  • Interface
    I2C, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    16kB
  • Number of I/O
    32
  • RAM Size
    1K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    4.5V~5.5V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Core Processor
    AVR
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    8-Bit
  • Program Memory Size
    16KB 8K x 16
  • Connectivity
    I2C, SPI, UART/USART
  • Supply Current-Max
    15mA
  • Bit Size
    8
  • Data Converter
    A/D 8x10b
  • Watchdog Timer
    Yes
  • Access Time
    16 μs
  • Has ADC
    YES
  • DMA Channels
    NO
  • Data Bus Width
    8b
  • PWM Channels
  • Number of Timers/Counters
    3
  • Address Bus Width
    8b
  • Density
    128 kb
  • EEPROM Size
    512 x 8
  • Number of ADC Channels
    8
  • Height
    1mm
  • Length
    10mm
  • Width
    10mm
  • Radiation Hardening
    No
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    44-TQFP
  • Number of Pins
    44
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA