  • AVR-M1005C180MTAAB
AVR-M1005C180MTAAB
advertisement
Manufacturer No:
AVR-M1005C180MTAAB
Manufacturer:
TDK Corporation
HK JDW NO:
769-AVR-M1005C180MTAAB
Package:
0402 (1005 Metric)
Description:
VARISTOR 18V 16A 0402
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
AVR-M1005C180MTAAB
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    0402 (1005 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2001
  • Series
    AVR
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Resistor Type
    VARISTOR
  • Case Code (Metric)
    1005
  • Case Code (Imperial)
  • Number of Circuits
    1
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Max Voltage Rating (DC)
    11V
  • Max Surge Current
    16A
  • Capacitance @ Frequency
    120pF @ 1MHz
  • Varistor Voltage (Max)
    21.6V
  • Energy
    0.06J
  • Varistor Voltage (Min)
    14.4V
  • Varistor Voltage
    18V
  • Maximum DC Volts
    11V