  • AVR-M1608C270KT6AB
AVR-M1608C270KT6AB
advertisement
Manufacturer No:
AVR-M1608C270KT6AB
HK JDW NO:
769-AVR-M1608C270KT6AB
Package:
0603 (1608 Metric)
Description:
VARISTOR 27V 48A 0603
Step5Bar-code shipping tag
AVR-M1608C270KT6AB
    Select All
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 2 months ago)
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCV
  • Package / Case
    0603 (1608 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Material
    Zinc
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2001
  • Series
    AVR-M
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • HTS Code
  • Capacitance
    430pF
  • Voltage - Rated DC
    19V
  • Packing Method
    TR
  • Depth
    800μm
  • Resistor Type
    VARISTOR
  • Voltage - Rated AC
    27V
  • Case Code (Metric)
    1608
  • Case Code (Imperial)
  • Number of Circuits
    1
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Max Voltage Rating (DC)
    19V
  • Clamping Voltage
    42V
  • Max Surge Current
    48A
  • Capacitance @ Frequency
    430pF @ 1kHz
  • Voltage Tolerance
    10%
  • Varistor Voltage (Max)
    30V
  • Energy
    0.10J
  • Varistor Voltage (Min)
    24V
  • ESD Protection
    Yes
  • Varistor Voltage
    27V
  • Clamping Current
    2A
  • Circuit RMS Voltage-Max
    270V
  • Length
    1.6mm