  • AVRM0603C6R8NT101N
AVRM0603C6R8NT101N
advertisement
Manufacturer No:
AVRM0603C6R8NT101N
HK JDW NO:
769-AVRM0603C6R8NT101N
Package:
0201 (0603 Metric)
Description:
VARISTOR 6.8V 10A 0201
Step5Bar-code shipping tag
AVRM0603C6R8NT101N
    10 Weeks
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    0201 (0603 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2007
  • Series
    AVR
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • HTS Code
  • Subcategory
    Non-linear Resistors
  • Packing Method
    TR
  • Technology
    METAL OXIDE FILM
  • Resistor Type
    VARISTOR
  • Case Code (Metric)
    0603
  • Case Code (Imperial)
  • Number of Circuits
    1
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Max Voltage Rating (DC)
    3.5V
  • Max Surge Current
    10A
  • Capacitance @ Frequency
    100pF @ 1kHz
  • Varistor Voltage (Max)
    8.84V
  • Energy
    0.01J
  • Varistor Voltage (Min)
    4.76V
  • Varistor Voltage
    6.8V
  • Maximum DC Volts
    3.5V