  • B37872R5102M041
B37872R5102M041
advertisement
Manufacturer No:
B37872R5102M041
Manufacturer:
EPCOS (TDK)
HK JDW NO:
3410-B37872R5102M041
Package:
0612
Purchasing and Inquiry
B37872R5102M041 Overview
The maximal height seated reaches 838.2μm.The temperature coefficient of this substance is 15% ppm/°C.The product is packaged in a 0612 case.125°C is the maximum operating temperature that can be supplied to it.0.8mm is the terminal pitch of this part.The voltage rated for this electrical part is 50V.
B37872R5102M041 Features
the maximal height is 838.2μm
A temperature coefficient of 15% ppm/°C
the maximal temperature reaches 125°C
a 0.8mm terminal pitch
B37872R5102M041 Applications
There are a lot of EPCOS B37872R5102M041 applications of capacitor networks.
  • Professional electronics
  • High density consumer electronics
Step5Bar-code shipping tag
B37872R5102M041
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    0612
  • Tolerance
    20%
  • Number of Terminations
    8
  • Termination
    SMD/SMT
  • Temperature Coefficient
    15% ppm/°C
  • Terminal Finish
    TIN
  • Capacitance
    1nF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    TR, CARDBOARD, 7 INCH
  • Number of Functions
    4
  • Terminal Pitch
    0.8mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Operating Temperature (Max)
    125°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Capacitor Type
    ARRAY/NETWORK CAPACITOR
  • Number of Elements
    1
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Circuit Type
    Isolated
  • Number of Capacitors
    4
  • Height Seated (Max)
    838.2μm
  • Length
    3.2004mm
  • Width
    1.6002mm