  • B37940R5100K041
B37940R5100K041
advertisement
Manufacturer No:
B37940R5100K041
Manufacturer:
TDK Electronics Inc.
HK JDW NO:
258-B37940R5100K041
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
B37940R5100K041
Purchasing and Inquiry
B37940R5100K041 Overview
Seating height reaches 0.033 0.85mm.In this case, the size/dimension is 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm.This electrical device has a rated (DC) voltage of 50V.It is rated at a voltage of 50V voltage for the voltage-rated of the chip.Having a coefficient of C0G NP0, it is at room temperature.A 0805 (2012 Metric) case contains the product.The maximal operating temperature supplied for its operation reaches 125°C.A 0.5mm terminal pitch is used for this part.
B37940R5100K041 Features
the maximal height is 0.033 0.85mm
with the size / dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
a rated (DC) voltage of 50V
a voltage rating of 50V volts
A temperature coefficient of C0G NP0
the maximal temperature reaches 125°C
a 0.5mm terminal pitch
B37940R5100K041 Applications
There are a lot of TDK Electronics Inc. B37940R5100K041 applications of capacitor networks.
  • High density consumer electronics
  • Professional electronics
Step5Bar-code shipping tag
B37940R5100K041
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
  • Terminal Finish
    TIN
  • Voltage - Rated
    50V
  • Capacitance
    10pF
  • Packing Method
    TR, CARDBOARD, 7 INCH
  • Number of Functions
    4
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Operating Temperature (Max)
    125°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Capacitor Type
    ARRAY/NETWORK CAPACITOR
  • Number of Elements
    1
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    50V
  • Circuit Type
    Isolated
  • Number of Capacitors
    4
  • Height Seated (Max)
    0.033 0.85mm
  • Length
    2mm
  • Width
    1.25mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    0805 (2012 Metric)
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2002
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm