  • B37940R5330K041
B37940R5330K041
advertisement
Manufacturer No:
B37940R5330K041
Manufacturer:
EPCOS (TDK)
HK JDW NO:
3410-B37940R5330K041
Package:
0805
Purchasing and Inquiry
B37940R5330K041 Overview
When seated, the height reaches 838.2μm.A temperature coefficient of 30ppm/Cel ppm/°C is assigned to it.A 0805 case is used for packaging the product.125°C is the maximum operating temperature that can be supplied to it.There is no terminal pitch on this part.Normally, this electrical part will operate at a voltage of 50V volts DC.
B37940R5330K041 Features
the maximal height is 838.2μm
A temperature coefficient of 30ppm/Cel ppm/°C
the maximal temperature reaches 125°C
a 0.5mm terminal pitch
B37940R5330K041 Applications
There are a lot of EPCOS B37940R5330K041 applications of capacitor networks.
  • High density consumer electronics
  • Professional electronics
Step5Bar-code shipping tag
B37940R5330K041
  • Package / Case
    0805
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Number of Terminations
    8
  • Temperature Coefficient
    30ppm/Cel ppm/°C
  • Terminal Finish
    TIN
  • Capacitance
    33pF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    TR, CARDBOARD, 7 INCH
  • Number of Functions
    4
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Operating Temperature (Max)
    125°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Capacitor Type
    ARRAY/NETWORK CAPACITOR
  • Number of Elements
    1
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Circuit Type
    Isolated
  • Number of Capacitors
    4
  • Height
    850μm
  • Height Seated (Max)
    838.2μm
  • Length
    2.0066mm
  • Width
    1.2446mm