  • B72542V1140S262
B72542V1140S262
advertisement
Manufacturer No:
B72542V1140S262
Manufacturer:
EPCOS (TDK)
HK JDW NO:
3410-B72542V1140S262
Package:
Datasheet:
B72542V1140S262
Description:
Varistors Varistor CN2220S14BAUTOGK2
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
B72542V1140S262
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Plating
    Silver
  • Mount
    Surface Mount
  • Packaging
    Cut Tape
  • Tolerance
    23%
  • JESD-609 Code
    e4
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    9.5nF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Technology
    METAL OXIDE FILM
  • Depth
    5mm
  • Resistor Type
    VARISTOR
  • Current Rating
    10A
  • Voltage - Rated AC
    14V
  • Case Code (Metric)
    5750
  • Case Code (Imperial)
    2220
  • Max Output Current
    35A
  • Number of Circuits
    1
  • Max Voltage Rating (AC)
    14V
  • Max Voltage Rating (DC)
    16V
  • Max Surge Current
    1.2kA
  • Voltage Tolerance
    23%
  • Energy
    5.8 J
  • Varistor Voltage
    22V
  • Clamping Current
    10A
  • Voltage - Clamping
    40V
  • Height
    2.5mm
  • Length
    5.7mm
  • Width
    5mm