  • C052T220M2X5CS
C052T220M2X5CS
advertisement
Manufacturer No:
C052T220M2X5CS
HK JDW NO:
417-C052T220M2X5CS
Package:
Datasheet:
C052T220M2X5CS
Purchasing and Inquiry
C052T220M2X5CS Overview
Temperature coefficient is 15% ppm/°C.Temperatures of 125°C are the maximum for which it can operate.The terminal pitch of this part is 5.08mm.A voltage of 200V is used with this electrical part.
C052T220M2X5CS Features
A temperature coefficient of 15% ppm/°C
the maximal temperature reaches 125°C
a 5.08mm terminal pitch
C052T220M2X5CS Applications
There are a lot of KEMET C052T220M2X5CS applications of capacitor networks.
  • Professional electronics
  • High density consumer electronics
Step5Bar-code shipping tag
C052T220M2X5CS
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Series
    C(SIZE)T
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    15% ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn60Pb40)
  • HTS Code
  • Capacitance
    22pF
  • Voltage - Rated DC
    200V
  • Packing Method
    BULK
  • Terminal Pitch
    5.08mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Reference Standard
    MIL-PRF-39014/01
  • Operating Temperature (Max)
    125°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Size Code
    1909
  • Positive Tolerance
    20%
  • Negative Tolerance
    20%