  • C052T823K5X5CM
C052T823K5X5CM
advertisement
Manufacturer No:
C052T823K5X5CM
HK JDW NO:
417-C052T823K5X5CM
Package:
Molded
Purchasing and Inquiry
C052T823K5X5CM Overview
C052T823K5X5CM Features
A temperature coefficient of 15% ppm/°C
C052T823K5X5CM Applications
There are a lot of KEMET C052T823K5X5CM applications of capacitor networks.
Step5Bar-code shipping tag
C052T823K5X5CM
  • Package / Case
    Molded
  • Surface Mount
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Tolerance
    10%
  • Temperature Coefficient
    15% ppm/°C
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    Ceramic
  • HTS Code
  • Capacitance
    82nF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Reference Standard
    MIL-PRF-39014
  • Lead Pitch
    5.08mm
  • Temperature Characteristics Code
    BX
  • Multilayer
    Yes
  • Lead Diameter
    640 μm
  • Dissipation Factor
    2.5 %
  • Height
    4.83mm
  • Length
    4.83mm
  • Width
    2.29mm