  • C052T823K5X5CS
C052T823K5X5CS
advertisement
Manufacturer No:
C052T823K5X5CS
HK JDW NO:
417-C052T823K5X5CS
Package:
Molded
Datasheet:
C052T823K5X5CS
Purchasing and Inquiry
C052T823K5X5CS Overview
Temperature coefficient = 15% ppm/°C.Molded cases contain the product.This electrical part operates from a voltage - Rated DC of 50V.
C052T823K5X5CS Features
A temperature coefficient of 15% ppm/°C
C052T823K5X5CS Applications
There are a lot of KEMET C052T823K5X5CS applications of capacitor networks.
Step5Bar-code shipping tag
C052T823K5X5CS
  • Package / Case
    Molded
  • Tolerance
    10%
  • Temperature Coefficient
    15% ppm/°C
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    Ceramic
  • HTS Code
  • Capacitance
    82nF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Depth
    2.29mm
  • Reference Standard
    MIL-PRF-39014
  • Lead Pitch
    5.08mm
  • Temperature Characteristics Code
    BX
  • Multilayer
    Yes
  • Lead Diameter
    640 μm
  • Dissipation Factor
    2.5 %
  • Height
    4.83mm
  • Length
    4.83mm
  • Width
    2.29mm