  • C056T101M2X5CR
C056T101M2X5CR
advertisement
Manufacturer No:
C056T101M2X5CR
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-C056T101M2X5CR
Package:
Radial
Purchasing and Inquiry
C056T101M2X5CR Overview
It has a temperature coefficient of 15% ppm/°C.In a Radial case, the product is packaged.A voltage of 200V is used with this electrical part.
C056T101M2X5CR Features
A temperature coefficient of 15% ppm/°C
C056T101M2X5CR Applications
There are a lot of KEMET C056T101M2X5CR applications of capacitor networks.
  • Professional electronics
  • High density consumer electronics
Step5Bar-code shipping tag
C056T101M2X5CR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    C(SIZE)T
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    15% ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn60Pb40)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    100pF
  • Voltage - Rated DC
    200V
  • Depth
    2.29mm
  • Reference Standard
    MIL-PRF-39014/01
  • Lead Pitch
    5.08mm
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Dielectric
    X7R
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Size Code
    1909
  • Height
    4.83mm
  • Length
    4.83mm