  • C056T272K1X5CR
C056T272K1X5CR
advertisement
Manufacturer No:
C056T272K1X5CR
HK JDW NO:
417-C056T272K1X5CR
Purchasing and Inquiry
C056T272K1X5CR Overview
The temperature coefficient of this substance is 15% ppm/°C.The maximal operating temperature supplied for its operation reaches 125°C.Parts such as this have a 5.08mm terminal pitch.This electrical part operates from a voltage - Rated DC of 100V.
C056T272K1X5CR Features
A temperature coefficient of 15% ppm/°C
the maximal temperature reaches 125°C
a 5.08mm terminal pitch
C056T272K1X5CR Applications
There are a lot of KEMET C056T272K1X5CR applications of capacitor networks.
Step5Bar-code shipping tag
C056T272K1X5CR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Surface Mount
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Series
    C(SIZE)T
  • Temperature Coefficient
    15% ppm/°C
  • Capacitance
    2.7nF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Packing Method
    BULK
  • Terminal Pitch
    5.08mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Reference Standard
    MIL-PRF-39014/01
  • Operating Temperature (Max)
    125°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Size Code
    1909
  • Positive Tolerance
    10%
  • Negative Tolerance
    10%