  • C056T391K2X5CR
C056T391K2X5CR
advertisement
Manufacturer No:
C056T391K2X5CR
HK JDW NO:
417-C056T391K2X5CR
Datasheet:
C056T391K2X5CR
Purchasing and Inquiry
C056T391K2X5CR Overview
There is no temperature coefficient for it.A Radial case contains the product.Normally, this electrical part will operate at a voltage of 200V volts DC.
C056T391K2X5CR Features
A temperature coefficient of 15% ppm/°C
C056T391K2X5CR Applications
There are a lot of KEMET C056T391K2X5CR applications of capacitor networks.
Step5Bar-code shipping tag
C056T391K2X5CR
    WIRE
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    C(SIZE)T
  • Tolerance
    10%
  • Temperature Coefficient
    15% ppm/°C
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    390pF
  • Voltage - Rated DC
    200V
  • Depth
    2.29mm
  • Reference Standard
    MIL-PRF-39014/01
  • Lead Pitch
    5.08mm
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Dielectric
    X7R
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Size Code
    1909
  • Height
    4.83mm
  • Length
    4.83mm