  • C056T393K5X5CP
C056T393K5X5CP
advertisement
Manufacturer No:
C056T393K5X5CP
HK JDW NO:
417-C056T393K5X5CP
Datasheet:
C056T393K5X5CP
Purchasing and Inquiry
C056T393K5X5CP Overview
Temperature coefficient = 15% ppm/°C.A Radial case is used for packaging the product.This electrical part operates from a voltage - Rated DC of 50V.
C056T393K5X5CP Features
A temperature coefficient of 15% ppm/°C
C056T393K5X5CP Applications
There are a lot of KEMET C056T393K5X5CP applications of capacitor networks.
Step5Bar-code shipping tag
C056T393K5X5CP
    WIRE
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    10%
  • Temperature Coefficient
    15% ppm/°C
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    39nF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Depth
    2.29mm
  • Reference Standard
    MIL-PRF-39014
  • Lead Pitch
    5.08mm
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Dielectric
    X7R
  • Temperature Characteristics Code
    BX
  • Multilayer
    Yes
  • Size Code
    1909
  • Height
    4.83mm
  • Length
    4.83mm