  • C056T471M2X5CP
C056T471M2X5CP
advertisement
Manufacturer No:
C056T471M2X5CP
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-C056T471M2X5CP
Package:
Datasheet:
C056T471M2X5CP
Purchasing and Inquiry
C056T471M2X5CP Overview
Having a coefficient of 15% ppm/°C, it is at room temperature.Temperatures up to 125°C are provided for its operation.This part has a terminal pitch of 5.08mm.Rated DC is 200V for this electrical part.
C056T471M2X5CP Features
A temperature coefficient of 15% ppm/°C
the maximal temperature reaches 125°C
a 5.08mm terminal pitch
C056T471M2X5CP Applications
There are a lot of KEMET C056T471M2X5CP applications of capacitor networks.
  • High density consumer electronics
  • Professional electronics
Step5Bar-code shipping tag
C056T471M2X5CP
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Series
    C(SIZE)T
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    15% ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn60Pb40)
  • HTS Code
  • Capacitance
    470pF
  • Voltage - Rated DC
    200V
  • Packing Method
    BULK
  • Terminal Pitch
    5.08mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Reference Standard
    MIL-PRF-39014/01
  • Operating Temperature (Max)
    125°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Size Code
    1909
  • Positive Tolerance
    20%
  • Negative Tolerance
    20%