  • C056T472K1X5CS
C056T472K1X5CS
advertisement
Manufacturer No:
C056T472K1X5CS
HK JDW NO:
417-C056T472K1X5CS
Package:
Radial
Purchasing and Inquiry
C056T472K1X5CS Overview
The coefficient of temperature is 15% ppm/°C.A Radial case is used for packaging the product.Temperatures of 125°C are the maximum for which it can operate.Parts such as this have a 5.08mm terminal pitch.This electrical part operates from a voltage - Rated DC of 100V.
C056T472K1X5CS Features
A temperature coefficient of 15% ppm/°C
the maximal temperature reaches 125°C
a 5.08mm terminal pitch
C056T472K1X5CS Applications
There are a lot of KEMET C056T472K1X5CS applications of capacitor networks.
Step5Bar-code shipping tag
C056T472K1X5CS
  • Package / Case
    Radial
  • Surface Mount
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    C(SIZE)T
  • Tolerance
    10%
  • Temperature Coefficient
    15% ppm/°C
  • Capacitance
    4.7nF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Terminal Pitch
    5.08mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Reference Standard
    MIL-PRF-39014/01
  • Operating Temperature (Max)
    125°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C