  • C056T562K1X5CS
C056T562K1X5CS
advertisement
Manufacturer No:
C056T562K1X5CS
HK JDW NO:
417-C056T562K1X5CS
Datasheet:
C056T562K1X5CS
Purchasing and Inquiry
C056T562K1X5CS Overview
In terms of temperature coefficient, it is 15% ppm/°C.There are no cases included with the product.Rated DC of 100V is the voltage at which this electrical part operates.
C056T562K1X5CS Features
A temperature coefficient of 15% ppm/°C
C056T562K1X5CS Applications
There are a lot of KEMET C056T562K1X5CS applications of capacitor networks.
Step5Bar-code shipping tag
C056T562K1X5CS
    Select All
  • Mount
    Through Hole
    WIRE
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    10%
  • Temperature Coefficient
    15% ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn60Pb40)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    5.6nF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Depth
    2.29mm
  • Reference Standard
    MIL-PRF-39014
  • Lead Pitch
    5.08mm
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Dielectric
    X7R
  • Temperature Characteristics Code
    BX
  • Multilayer
    Yes
  • Size Code
    1909
  • Height
    4.83mm
  • Length
    4.83mm