  • C062T104K1X5CP
C062T104K1X5CP
advertisement
Manufacturer No:
C062T104K1X5CP
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-C062T104K1X5CP
Package:
Molded
Purchasing and Inquiry
C062T104K1X5CP Overview
The temperature coefficient of this substance is 15% ppm/°C.There are no cases included with the product.Rated DC of 100V is the voltage at which this electrical part operates.
C062T104K1X5CP Features
A temperature coefficient of 15% ppm/°C
C062T104K1X5CP Applications
There are a lot of KEMET C062T104K1X5CP applications of capacitor networks.
  • High density consumer electronics
  • Professional electronics
Step5Bar-code shipping tag
C062T104K1X5CP
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Molded
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Series
    C(SIZE)T
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    15% ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn60Pb40)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    Ceramic
  • HTS Code
  • Capacitance
    100nF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Packing Method
    BULK
  • Depth
    2.29mm
  • Reference Standard
    MIL-PRF-39014/02
  • Lead Pitch
    5.08mm
  • Dielectric
    X7R
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Lead Diameter
    640 μm
  • Size Code
    2909
  • Dissipation Factor
    2.5 %
  • Lead/Base Style
    Straight
  • Height
    7.37mm
  • Length
    7.37mm
  • Width
    2.29mm