  • C062T152M2X5CM
C062T152M2X5CM
advertisement
Manufacturer No:
C062T152M2X5CM
HK JDW NO:
417-C062T152M2X5CM
Package:
Datasheet:
C062T152M2X5CM
Description:
1.5nF 2 Terminations 15% ppm/°C Tin/Lead (Sn60Pb40) 200V CERAMIC Yes
Step5Bar-code shipping tag
C062T152M2X5CM
    Select All
  • Surface Mount
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Temperature Coefficient
    15% ppm/°C
  • Capacitance
    1.5nF
  • Voltage - Rated DC
    200V
  • Packing Method
    BULK
  • Terminal Pitch
    5.08mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Reference Standard
    MIL-PRF-39014
  • Operating Temperature (Max)
    125°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Temperature Characteristics Code
    BX
    2909
  • Positive Tolerance
    20%
  • Negative Tolerance
    20%