  • C062T152M2X5CS
C062T152M2X5CS
advertisement
Manufacturer No:
C062T152M2X5CS
HK JDW NO:
417-C062T152M2X5CS
Package:
Datasheet:
C062T152M2X5CS
Purchasing and Inquiry
C062T152M2X5CS Overview
Temperature coefficient is 15% ppm/°C.The maximum temperature it can operate at is 125°C.This part has a 5.08mm pitch at the terminals.A voltage of 200V is required for the operation of this electrical part.
C062T152M2X5CS Features
A temperature coefficient of 15% ppm/°C
the maximal temperature reaches 125°C
a 5.08mm terminal pitch
C062T152M2X5CS Applications
There are a lot of KEMET C062T152M2X5CS applications of capacitor networks.
Step5Bar-code shipping tag
C062T152M2X5CS
    Select All
  • Surface Mount
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Series
    C(SIZE)T
  • Temperature Coefficient
    15% ppm/°C
  • Capacitance
    1.5nF
  • Voltage - Rated DC
    200V
  • Packing Method
    BULK
  • Terminal Pitch
    5.08mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Reference Standard
    MIL-PRF-39014/02
  • Operating Temperature (Max)
    125°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
    2909
  • Positive Tolerance
    20%
  • Negative Tolerance
    20%