  • C062T153K1X5CP
C062T153K1X5CP
advertisement
Manufacturer No:
C062T153K1X5CP
HK JDW NO:
417-C062T153K1X5CP
Package:
Radial
Datasheet:
C062T153K1X5CP
Purchasing and Inquiry
C062T153K1X5CP Overview
C062T153K1X5CP Features
A temperature coefficient of 15% ppm/°C
C062T153K1X5CP Applications
There are a lot of KEMET C062T153K1X5CP applications of capacitor networks.
Step5Bar-code shipping tag
C062T153K1X5CP
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    C(SIZE)T
  • Tolerance
    10%
  • Temperature Coefficient
    15% ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn60Pb40)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    15nF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Depth
    2.29mm
  • Reference Standard
    MIL-PRF-39014/02
  • Lead Pitch
    5.08mm
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Dielectric
    2909
  • Height
    7.37mm
  • Length
    7.37mm