  • C062T272K2X5CP
C062T272K2X5CP
advertisement
Manufacturer No:
C062T272K2X5CP
HK JDW NO:
417-C062T272K2X5CP
Purchasing and Inquiry
C062T272K2X5CP Overview
There is no temperature coefficient for it.During its operation, it can reach 125°C degrees Celsius.Parts such as this have a 5.08mm terminal pitch.A voltage of 200V is used with this electrical part.
C062T272K2X5CP Features
A temperature coefficient of 15% ppm/°C
the maximal temperature reaches 125°C
a 5.08mm terminal pitch
C062T272K2X5CP Applications
There are a lot of KEMET C062T272K2X5CP applications of capacitor networks.
Step5Bar-code shipping tag
C062T272K2X5CP
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Surface Mount
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Temperature Coefficient
    15% ppm/°C
  • Capacitance
    2.7nF
  • Voltage - Rated DC
    200V
  • Packing Method
    BULK
  • Terminal Pitch
    5.08mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Reference Standard
    MIL-PRF-39014/02
  • Operating Temperature (Max)
    125°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Size Code
    2909
  • Positive Tolerance
    10%
  • Negative Tolerance
    10%