  • C062T273K1X5CM
C062T273K1X5CM
advertisement
Manufacturer No:
C062T273K1X5CM
HK JDW NO:
417-C062T273K1X5CM
Package:
Radial
Datasheet:
C062T273K1X5CM
Purchasing and Inquiry
C062T273K1X5CM Overview
C062T273K1X5CM Features
A temperature coefficient of 15% ppm/°C
C062T273K1X5CM Applications
There are a lot of KEMET C062T273K1X5CM applications of capacitor networks.
Step5Bar-code shipping tag
C062T273K1X5CM
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn60Pb40)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    27nF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Depth
    2.29mm
  • Reference Standard
    MIL-PRF-39014/02
  • Lead Pitch
    5.08mm
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Dielectric
    X7R
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Size Code
    2909
  • Height
    7.37mm
  • Length
    7.37mm
  • Width
    90μm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Mount
    Through Hole
    WIRE
  • Packaging
  • Tolerance
    10%