  • C066T103K2X5CM
C066T103K2X5CM
advertisement
Manufacturer No:
C066T103K2X5CM
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-C066T103K2X5CM
Package:
Molded
Datasheet:
C066T103K2X5CM
Purchasing and Inquiry
C066T103K2X5CM Overview
It has a temperature coefficient of 15% ppm/°C.There are no cases included with the product.Normally, this electrical part will operate at a voltage of 200V volts DC.
C066T103K2X5CM Features
A temperature coefficient of 15% ppm/°C
C066T103K2X5CM Applications
There are a lot of KEMET C066T103K2X5CM applications of capacitor networks.
  • High density consumer electronics
  • Professional electronics
Step5Bar-code shipping tag
C066T103K2X5CM
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Molded
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    15% ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn60Pb40)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    10nF
  • Voltage - Rated DC
    200V
  • Depth
    2.29mm
  • Reference Standard
    MIL-PRF-39014
  • Lead Pitch
    5.08mm
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Dielectric
    X7R
  • Temperature Characteristics Code
    BX
  • Multilayer
    Yes
  • Size Code
    2909
  • Height
    7.37mm
  • Length
    7.37mm