  • C066T103M2X5CS
C066T103M2X5CS
advertisement
Manufacturer No:
C066T103M2X5CS
HK JDW NO:
417-C066T103M2X5CS
Purchasing and Inquiry
C066T103M2X5CS Overview
There is no temperature coefficient for it.The product is packaged in a Radial case.It operates at 125°C degrees Celsius at its maximal operating temperature.Part number 5.08mm has a fixed terminal pitch.This electrical part operates from a voltage - Rated DC of 200V.
C066T103M2X5CS Features
A temperature coefficient of 15% ppm/°C
the maximal temperature reaches 125°C
a 5.08mm terminal pitch
C066T103M2X5CS Applications
There are a lot of KEMET C066T103M2X5CS applications of capacitor networks.
Step5Bar-code shipping tag
C066T103M2X5CS
  • Package / Case
    Radial
  • Surface Mount
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Series
    C(SIZE)T
  • Tolerance
    20%
  • Temperature Coefficient
    15% ppm/°C
  • Capacitance
    10nF
  • Voltage - Rated DC
    200V
  • Packing Method
    BULK
  • Terminal Pitch
    5.08mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Reference Standard
    MIL-PRF-39014/02
  • Operating Temperature (Max)
    125°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C