  • C066T183K1X5CM
C066T183K1X5CM
advertisement
Manufacturer No:
C066T183K1X5CM
HK JDW NO:
417-C066T183K1X5CM
Purchasing and Inquiry
C066T183K1X5CM Overview
There is no temperature coefficient for it.A Radial case is used for packaging the product.A voltage of 100V is used with this electrical part.
C066T183K1X5CM Features
A temperature coefficient of 15% ppm/°C
C066T183K1X5CM Applications
There are a lot of KEMET C066T183K1X5CM applications of capacitor networks.
Step5Bar-code shipping tag
C066T183K1X5CM
    Bulk
  • Series
    C(SIZE)T
  • Tolerance
    10%
  • Temperature Coefficient
    15% ppm/°C
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    18nF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Reference Standard
    MIL-PRF-39014/02
  • Lead Pitch
    5.08mm
  • Height
    7.37mm