  • C066T274K5X5CM
C066T274K5X5CM
advertisement
Manufacturer No:
C066T274K5X5CM
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-C066T274K5X5CM
Package:
Radial
Purchasing and Inquiry
C066T274K5X5CM Overview
Having a coefficient of 15% ppm/°C, it is at room temperature.It is packaged in a Radial case.A voltage of 50V is used with this electrical part.
C066T274K5X5CM Features
A temperature coefficient of 15% ppm/°C
C066T274K5X5CM Applications
There are a lot of KEMET C066T274K5X5CM applications of capacitor networks.
  • High density consumer electronics
  • Professional electronics
Step5Bar-code shipping tag
C066T274K5X5CM
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    C(SIZE)T
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    15% ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn60Pb40)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    270nF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Depth
    2.29mm
  • Reference Standard
    MIL-PRF-39014/02
  • Lead Pitch
    5.08mm
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Dielectric
    X7R
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Size Code
    2909
  • Height
    7.37mm
  • Length
    7.37mm