  • C066T333K1X5CS
C066T333K1X5CS
advertisement
Manufacturer No:
C066T333K1X5CS
HK JDW NO:
417-C066T333K1X5CS
Package:
Radial
Purchasing and Inquiry
C066T333K1X5CS Overview
The coefficient of temperature is 15% ppm/°C.The product is packaged in a Radial case.Rated DC is 100V for this electrical part.
C066T333K1X5CS Features
A temperature coefficient of 15% ppm/°C
C066T333K1X5CS Applications
There are a lot of KEMET C066T333K1X5CS applications of capacitor networks.
Step5Bar-code shipping tag
C066T333K1X5CS
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    10%
  • Temperature Coefficient
    15% ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn60Pb40)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    33nF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Depth
    2.29mm
  • Reference Standard
    MIL-PRF-39014
  • Lead Pitch
    5.08mm
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Dielectric
    X7R
  • Temperature Characteristics Code
    BX
    2909
  • Height
    7.37mm
  • Length
    7.37mm