  • C066T562K2X5CP
C066T562K2X5CP
advertisement
Manufacturer No:
C066T562K2X5CP
HK JDW NO:
417-C066T562K2X5CP
Package:
Radial
Purchasing and Inquiry
C066T562K2X5CP Overview
The coefficient of temperature is 15% ppm/°C.A Radial case contains the product.The voltage rated for this electrical part is 200V.
C066T562K2X5CP Features
A temperature coefficient of 15% ppm/°C
C066T562K2X5CP Applications
There are a lot of KEMET C066T562K2X5CP applications of capacitor networks.
Step5Bar-code shipping tag
C066T562K2X5CP
    Select All
  • Dielectric
    2909
  • Height
    7.37mm
  • Length
    7.37mm
  • Width
    90μm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    C(SIZE)T
  • Tolerance
    10%
  • Temperature Coefficient
    15% ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn60Pb40)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    5.6nF
  • Voltage - Rated DC
    200V
  • Depth
    2.29mm
  • Reference Standard
    MIL-PRF-39014/02
  • Lead Pitch
    5.08mm