  • C0805P101K1GPL
C0805P101K1GPL
advertisement
Manufacturer No:
C0805P101K1GPL
HK JDW NO:
417-C0805P101K1GPL
Package:
0805
Purchasing and Inquiry
C0805P101K1GPL Overview
The temperature coefficient of this substance is 30ppm/Cel ppm/°C.The product is packaged in a 0805 case.A voltage of 100V is used with this electrical part.
C0805P101K1GPL Features
A temperature coefficient of 30ppm/Cel ppm/°C
C0805P101K1GPL Applications
There are a lot of KEMET C0805P101K1GPL applications of capacitor networks.
  • High density consumer electronics
  • Professional electronics
Step5Bar-code shipping tag
C0805P101K1GPL
    0805
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    30ppm/Cel ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn70Pb30) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    100pF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Depth
    1.27mm
  • Reference Standard
    MIL-PRF-55681
  • Dielectric
    C0G
  • Temperature Characteristics Code
    BP
  • Multilayer
    Yes
  • Height
    0.98mm
  • Length
    2.03mm
  • Width
    1.27mm